czwartek, 27 marca 2014

Poznań 2011 styczeń

Zad. 3










 2NH3 + 2H2O + H3PO4 ----> (NH4)2HPO4 + 2H2O lub zapis z kropką
2(NH3*H2O) + H3PO4 ----> (NH4)2HPO4 + 2H2O
 Woda amoniakalna - obydwa zapisy są poprawne, należy pamiętać że w pierwszym przypadku woda może występować po prawej i lewej stronie, gdyż woda po lewej jest związana z amoniakiem i się nie skraca.

 Zad. 7

Zad. 9


Zad. 24

Uzupełnij równania reakcji.
Odp. na podpunkt a)

 
Zad. 26


Uwaga! Reakcja nitrowania zachodzi w obecności mieszaniny nitrującej którą stanowią stężony HNO3 i stężony H2SO4, dlatego w nitrowaniu zawsze musi być środowisko kwaśne.

Zad. 27


Uwaga niektórzy mogli dać się złapać i zaznaczyć związek 3 i 5 jako homologi, gdyż różnią się o grupę CH2, ale związek 3 jest fenolem, a 5 alkoholem (fenylometanol) dlatego nie są one HOMOLOGAMI.

Homolog- przedstawiciel szeregu homologicznego (utworzonego przez związki chemiczne o takiej samej strukturze, zbliżonych własnościach chemicznych i regularnie zmieniających się własnościach fizycznych), w którym cząsteczki kolejnych dwóch związków różnią się między sobą tylko o stały człon -CH2- (grupę metylenową). Homologi mają wspólny wzór sumaryczny.
Szereg homologiczny alkanów,alkenów,alkinów,alkoholi.


Izomery-związki chemiczne o identycznych sumarycznych wzorach cząsteczkowych, różniące się między sobą sposobami lub kolejnością wiązań atomowych albo ich innym rozmieszczeniem w przestrzeni.



Zad. 32


W kwasie salicylowym mamy grupę fenolu i grupę karboksylową.
Tylko fenol zabarwi się a fioletowo pod wpływem FeCl3 i spośród innych składników toniku tylko występuje on w kwasie salicylowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz